Cuma , 25 Eylül 2020
Yeni Yazılar
Anasayfa » İller » Yalova Merkez ve İlçeleri
yalova

Yalova Merkez ve İlçeleri

Yalova hangi bölgemizde yer almaktadır? Yalova’nın ilçeleri nelerdir? Yalova iklimi nasıldır? Yalova nüfusu kaçtır? Yalova geçim kaynakları nelerdir? Yalova’nın gezilecek yerleri nelerdir?

YALOVA
Yalova; 850 kilometrekare yüzölçümüne sahip Yalova Marmara Bölgesinde bulunmaktadır. İlin kuzeyden ve batıdan Marmara denizine kıyısı vardır. İlin doğusunda bulunan düzlükler dışında dağlık bir arazi yapısı vardır. Yalova da yine sonradan il statüsüne kavuşmuş illerimizden biridir. 6 Haziran 1995 tarihinde bağlı bulunduğu İstanbul’dan ayrılarak il olmuştur. İl olmasıyla birlikte Bursa’dan Armutlu beldesi, Kocaeli’den de Altınova, Kaytazdere ve Subaşı Yalova’ya bağlanmıştır. Yalova İstanbul’a yakınlığıyla da önemli bir konumdadır ve bu durum Yalova’ya ulaşımı da çok kolay kılmaktadır. 2017 Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Yalova’nın nüfusu 251.203’dür. Yalova nüfusu bir önceki nüfus miktarına göre artış göstermiştir. Bu nüfusun 125.569’nu erkekler, geriye kalan 125.634’nü de kadınlar oluşturmaktadır. Yine toplam nüfusun 140.312 ‘si il merkezi ve merkeze bağlı belde ve köylerde, geri kalan 110.891’i de ilçe merkezi ve merkeze bağlı belde ve köylerde yaşamaktadır.

Yalova İlçeleri
Yalova’nın Altınova, Armutlu, Çınarcık, Çiftlikköy ve Termal olmak üzere 5 ilçesi vardır.

Yalova’nın İklimi
Yalova da tek bir iklimin özellikleri görülmez. İlde Akdeniz iklimi ve Karadeniz iklimi beraber görülmekte olup zaman zaman da Karasal iklimin özelliklerine rastlanmaktadır. Genel anlamda şehirde yazlar sıcak ve kurak kışlar ise ılık ve yağışlıdır ki bu bilgi Akdeniz ikliminin karakteristik özelliğidir. Bitki örtüsü olarak Akdeniz iklimi bitki örtüsü maki ile Karadeniz iklimi bitki örtüsü orman görülmektedir.

Yalova’nın Geçim Kaynakları
Yalova ekonomisinde sanayi ön plandadır. Başta gemi inşa fabrikaları olmak üzere, beton, plastik, tekstil, elyaf, mermer, kimya, kağıt ürünleri, ambalaj, otomotiv yedek parça üretimi yapan sanayi kuruluşları vardır. Tarım alanında ise kültür mantarcılığı, taze sebze seracılığı, süs bitkileri yetiştiriciliği yapılmaktadır. Hayvancılık faaliyetleri ise merinos ve kıvırcık koyun türlerinin bulunduğu koyunculuk, besi sığırcılığı, tavukçuluk ve arıcılık vardır. Yalova turizmi ile de ekonomisine destek olmaktadır. İlde bulunan Yalova-Termal ve Armutlu kaplıcaları yerli, yabancı çok sayıda turisti ağırlamaktadır.

Yalova Gezilecek Yerleri
Yürüyen Köşk, Atatürk Köşkü, Sudüşen Şelalesi, Termal Kaplıcaları, Erikli Şelalesi Yalova da gezilecek yerlerden bazılarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.