Pazartesi , 28 Eylül 2020
Yeni Yazılar
Anasayfa » İller » Van Merkez ve İlçeleri
Van

Van Merkez ve İlçeleri

Van hangi bölgemizde yer almaktadır? Van’ın ilçeleri nelerdir? Van iklimi nasıldır? Van nüfusu kaçtır? Van geçim kaynakları nelerdir? Van’ın gezilecek yerleri nelerdir?

VAN
Van; 21.334 kilometrekare yüzölçümüyle Doğu Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. Van; Kuzeyinde Ağrı ili, Batısında Van gölü, Siirt ve Bitlis illeri, güneyinde Şırnak ve Hakkari illeri, doğusunda ise İran ülkesiyle sınır komşusudur. Van aynı zamanda 30 büyükşehir belediyesinden biridir. Van’da sınır şehirlerimizden biridir. Van’da İran’a açılan Kapıköy sınır kapısı bulunmaktadır. Van’ın 2017 Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre nüfusu 1.106.891’ dir. Van’ın nüfus miktarı bir önceki nüfus sayım sonuçlarına göre artış göstermiştir. Bu nüfusun 563.824’nü erkekler, geri kalan 543.067’sini de kadınlar oluşturmaktadır.

Van İlçeleri
Van’ın İpekyolu, Tuşba, Erciş, Çaldıran, Muradiye, Çatak, Gürpınar, Bahçesaray, Gevaş, Edremit, Saray, Başkale ve Özalp olmak üzere 13 ilçesi vardır.

Van’ın İklimi
Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan Van’da sert karasal iklimin özellikleri görülür. Şehirde kışlar uzun, kar yağışlı ve oldukça soğuk geçer. Yazlar ise kış mevsiminin aksine oldukça sıcak geçer. Bu durum şehirde sıcaklık farklarının oldukça yüksek olmasından kaynaklanmaktadır. Şehir merkezi ve vadiler yeşil bir örtüyle kaplıdır. Fakat şehrin çevresi sert karasal iklimin de etkisiyle çoraktır. Bitki örtüsü bozkırdır.

Van’ın Geçim Kaynakları
Van’ın geçim kaynakları arasında Tarım ve hayvancılık ön plana çıkmaktadır. Hayvan ürünlerini işleyen fabrikalar sanayisini oluşturur. Tarıma uygun arazinin azlığı ve iklimin sert olması tarımın daha fazla gelişmesini engellemiştir. Tarım daha çok iklimin daha uygun olduğu Van Gölü çevresinde yoğunlaşmıştır. Buğday, arpa, çavdar, fasulye, şekerpancarı yetiştirilen başlıca tarım ürünleridir. Göl çevresinde ise meyve sebze yetiştirilir. Şehirde bulunan gölerin suları sodalı olduğundan balıkçılık yeterince gelişmemiştir. İnce Kefali buraya özel meşhur bir balık türüdür. Küçükbaş hayvancılığın oldukça geliştiği şehirde en çok koyun beslenmektedir. Bu hayvanlar geniş alanlara yayılmış olan mera ve çayırlarda otlatılır. Arıcılık faaliyetleri de yapılmaktadır.

Van Gezilecek Yerleri
Van Kalesi, Van Gölü, Akdamar Adası, Peri Bacaları, Muradiye Şelalesi, Hoşap Kalesi, Şeytan Köprüsü, Ayanis Kalesi, Yedi Kilise, Van Kedi Evi, Hüsrev Paşa Camii, Erçek Gölü, Eski Van Şehri Van’da gezilecek yerlerden bazılarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.