Cuma , 25 Eylül 2020
Yeni Yazılar
Anasayfa » İller » Sakarya Merkez Ve İlçeleri
Sakarya

Sakarya Merkez Ve İlçeleri

Sakarya hangi bölgemizde yer almaktadır? Sakarya’nın ilçeleri nelerdir? Sakarya iklimi nasıldır? Sakarya nüfusu kaçtır? Sakarya geçim kaynakları nelerdir? Sakarya’nın gezilecek yerleri nelerdir?

SAKARYA
Sakarya; 4.878 kilometrekare yüzölçümüyle Karadeniz Bölgesinde yer almaktadır. Kuzeyden Karadeniz ile çevrili olan şehir, doğusunda Düzce, güneydoğusunda Bolu, güneyinde Bilecik, batısında Kocaeli illeri ile sınır komşusudur. Sakarya Türkiye’deki 30 büyükşehir belediyesinden biridir. Sakarya’nın 2017 Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre nüfusu 990.214’ tür. Sakarya’nın nüfus miktarı bir önceki nüfus sayım sonuçlarına göre artış göstermiştir. Bu nüfusun 496.488’ni erkekler, geri kalan 493.726’sını de kadınlar oluşturmaktadır.

Sakarya İlçeleri
Sakarya’nın Adapazarı merkez olmak üzere Serdivan, Akyazı, Erenler, Hendek, Karasu, Geyve, Arifiye, Sapanca, Pamukova, Ferizli, Kaynarca, Kocaali, Söğütlü, Karapürçek ve Taraklı olmak üzere 16 ilçesi vardır.

Sakarya’nın İklimi
Karadeniz Bölgesi’nin Batı Karadeniz Bölümü’nde yer alan Sakarya’da Karadeniz ve Akdeniz iklimlerinin özellikleri görülmektedir. Orman örtüsü bakımından zengin olan şehirde dağlar ormanlarla, yüksek kesimler de makilerle kaplıdır.

Sakarya’nın Geçim Kaynakları
Sakarya’nın geçim kaynakları arasında tarım, hayvancılık ve sanayi ön plandadır. Şehrin sanayisi gelişmiş olup; otomotiv, tarım, kereste ve imalat alanları başta olmak üzere çeştili sanayi kuruluşları vardır. Şehrin sahip olduğu verimli ovalar, iklimin elverişli oluşu , modern tarım yöntemlerinin uygulanışı tarımı ürünü çeşitliliğini ve üretimde verimliliği artırmıştır. Buğday, arpa, mısır, fasulye, şekerpancarı, patates, soğan, tütün ve ayçiçeği yetiştirilen ürünlerden bazılarıdır. Şehir sahip olduğu çayır ve meralarla da hayvancılık için de uygun koşullara sahiptir. En fazla keçi, koyun ve sığır beslenilmektedir. Dut ağaçlarının oldukça fazla oluşu ipek böcekçiliği yapılmasına da olanak sağlamaktadır. Orman varlığının fazla oluşuyla birlikte yakacak ve sanayi odunu üretimi de yapılmaktadır.

Sakarya Gezilecek Yerleri
Sapanca Gölü, Maden Deresi, Sakarya Müzesi, Deprem Müzesi, Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı, Poyrazlar Gölü, Sakarya Gölpark, Beş Köprü, Acarlar Longozu, Acelle Yaylası, Karasu Plajı, Doğançay Şelalesi, Orhan Gazi Camii, Kent Park, Seyir Terası, Serdivan Planetaryum( Gözlem Evi), Keremali Gölü, Kuzuluk Tabiat Parkı ve Sakarbaba Türbesi Sakarya’da gezilecek yerlerden bazılarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.