Cuma , 25 Eylül 2020
Yeni Yazılar
Anasayfa » İller » Rize Merkez Ve İlçeleri
Rıze

Rize Merkez Ve İlçeleri

Rize hangi bölgemizde yer almaktadır? Rize’nin ilçeleri nelerdir? Rize iklimi nasıldır? Rize nüfusu kaçtır? Rize geçim kaynakları nelerdir? Rize’nin gezilecek yerleri nelerdir?

RİZE
Rize; 3.919 kilometrekare yüzölçümüyle Karadeniz Bölgesinde yer almaktadır. Kuzeyden Karadeniz ile çevrili olan şehir, batısında Trabzon, güneyinde Erzurum, doğusunda Artvin ve güneydoğusunda Bayburt illeri ile sınır komşusudur. Rize’nin 2017 Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre nüfusu 331.041’dir. Bir önceki nüfus sayım sonuçlarına Rize’nin nüfus miktarı azalış göstermiştir. Bu nüfusun 164.978’ni erkekler, geri kalan 166.063’nü de kadınlar oluşturmaktadır. Yine toplam nüfusun 147.317’si il merkezi ve merkeze bağlı belde ve köylerde geri kalan 183.724’ü ise ilçe merkezi ve merkeze bağlı belde ve köylerde yaşamaktadır.

Rize İlçeleri
Rize’nin Çayeli, Ardeşen, Pazar, Fındıklı, Güneysu, Kalkandere, İyidere, Derepazarı, Çamlıhemşin, İkizdere ve Hemşin olmak üzere 11 ilçesi vardır.

Rize’nin İklimi
Karadeniz Bölgesi’nin Doğu Karadeniz Bölümü’nde yer alan Rize’de Karadeniz iklimi görülür. Her mevsim yağışlı olan şehirde kışlar ve yazlar ılık ve yağışlı geçmektedir. Her mevsim yağışlı olmasının sonucu olarak da orman örtüsü bakımından çok zengindir. İklim yüksek kesimlerde kar yağışlarıyla birlikte sert bir özellik gösterir.

Rize’nin Geçim Kaynakları
Rize geçim kaynakları arasında tarım, hayvancılık, balıkçılık ve ormancılık faaliyetleri vardır. Arazi yapısının tarıma uygun olmaması tarıma engel teşkil etse de şehirde bu dağlık arazilerde çay tarımı yoğun olarak yapılmaktadır. Sanayisi yeterince gelişmeyen şehirde çayların işlenmesine yönelik sanayi tesisleri vardır. Tarıma müsait arazilerde yetiştirilen diğer başlıca ürünler mısır, patates ve fasulyedir. Şehrin sahip olduğu zengin bitki örtüsü hayvancılık için elverişli alanlar sağlamakta fakat hayvancılık faaliyetleri buna paralel yoğunlukta değildir. Arıcılık faaliyetleri de yapılmakta olup İkizdere ilçesinde üretilen anzer balı çok kıymetli ve ülke çapında meşhurdur. Balıkçılık da şehrin önemli geçim kaynakları arasındadır. Rize kıyılarında balık bol miktarda ve kalitelidir. Orman bakımından da zengin olan şehirde yakacak odun ve sanayi odunu üretimi yapılmaktadır.

Rize Gezilecek Yerleri
Ayder Yaylası, Zil Kalesi, Rize Kalesi, Kaçkar Dağları Milli Parkı, Ağaran Şelalesi, Fırtına Deresi, Çat Vadisi, Ovit Yaylası, Anzer Yaylası, Rize Müzesi, Ziraat Çay Bahçesi, Dağmaran Tepesi, Elevit Yaylası, Arapdüzü Mesire Alanı, Kıble Dağı Camii ve Şenyuva Köprüsü Rize’de gezilecek yerlerden bazılarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.