Pazartesi , 28 Eylül 2020
Yeni Yazılar
Anasayfa » İller » Osmaniye Merkez ve İlçeleri
osmaniye

Osmaniye Merkez ve İlçeleri

Osmaniye hangi bölgemizde yer almaktadır? Osmaniye ilçeleri nelerdir? Osmaniye iklimi nasıldır? Osmaniye nüfusu kaçtır? Osmaniye geçim kaynakları nelerdir? Osmaniye gezilecek yerleri nelerdir?

OSMANİYE
Osmaniye; 3.215 kilometrekare yüzölçümü ile Akdeniz bölgesinde yer almaktadır. 1996 yılına kadar Adana’nın ilçelerinden biriyken 24.10.1996 tarihinde Adana’dan ayrılarak il olmuştur. Osmaniye’nin il olmasında elbette bulunduğu konumun etkisi büyüktür. Zira Osmaniye Çukurova’nın Güneydoğuya açılan kapısı niteliğindedir. Çukurova’yı Gaziantep ve devamında Güneydoğu Anadolu Bölgesine bağlayan şehirler arası otoyol bu ilimizden geçmektedir. Osmaniye’nin il olmasından sonra nüfusunda da hızlı bir artış gerçekleşmiş olup 2017 Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre toplam nüfusu 577.724 olmuştur. Bu nüfusun 266.480’nini erkekler, geri kalan 261.244’nü ise kadınlar oluşturmaktadır. Toplam nüfusun 263.104’ü il merkezi ve merkeze bağlı belde ve köylerde yaşarken kalan 314.620’si ise ilçe merkezleri ve merkeze bağlı belde ve köylerde yaşamaktadır.

Osmaniye İlçeleri
Osmaniye’nin Kadirli, Sumbas, Düziçi, Toprakkale, Hasanbeyli ve Bahçe olmak üzere toplam 6 ilçesi vardır.

Osmaniye İklimi
Osmaniye’nin iklimi: Akdeniz Bölgesi’nin büyük bir bölümünü ve şehirlerini etkisi altına almış olan Akdeniz iklimidir. Akdeniz iklimi deyince ise aklımıza Kışların ılık ve yağışlı yazların ise sıcak ve kurak olduğu gelmektedir.

Osmaniye Geçim Kaynakları
Osmaniye’nin geçim kaynakları arasında ilk sırada tarım vardır. Zira Osmaniye ili Türkiye’nin tarım açısından en verimli topraklarının bulunduğu ve Çukurova olarak adlandırılan bölgenin sınırları içerisinde yer almaktadır. Tarıma elverişli araziler 124.800 hektarlık alandan oluşur. Bu arazilerde ise yer fıstığı, turp, buğday, soya, mısır, narenciye ve pamuk ürünler yetiştirilir. Bu ürünlerden yer fıstığı Osmaniye de yetişen en önemli tarım ürünüdür. Türkiye yer fıstığı üretiminin büyük bir bölümünü karşılayan Osmaniye için yer fıstığı aynı zamanda bir ihraç ürünüdür. Bunun dışında Osmaniye’nin en büyük ilçesi olan Kadirlide de Türkiye’nin turp ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayan turp üretimi yapılmaktadır.

Osmaniye Gezilecek Yerleri
Osmaniye’nin gezilecek yerleri arasında geçmişte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olmasından kaynaklanan daha çok tarihi mekanlar göze çarpmaktadır. Bunlardan Kastabala kenti il merkezine 12 km uzaklıktadır. Bir diğeri il merkezine 30 km mesafedeki Karatepe açık hava müzesidir. Osmaniye’nin Kadirli ilçesi merkezinde bulunan Ala cami de tarihin izlerini taşıyan özel bir yapıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.