Pazartesi , 28 Eylül 2020
Yeni Yazılar
Anasayfa » İller » Nevşehir Merkez Ve İlçeleri
Nevsehır

Nevşehir Merkez Ve İlçeleri

Nevşehir hangi bölgemizde yer almaktadır? Nevşehir’in ilçeleri nelerdir? Nevşehir iklimi nasıldır? Nevşehir nüfusu kaçtır? Nevşehir geçim kaynakları nelerdir? Nevşehir’in gezilecek yerleri nelerdir?

NEVŞEHİR
Nevşehir; 5.407 kilometrekare yüzölçümüyle İç Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. Doğusunda Kayseri, kuzeydoğusunda Yozgat, kuzeybatısında Kırşehir, güneyden ve batıdan Niğde illeri ile sınır komşusudur. Nevşehir’in 2017 Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre nüfusu 292.365’tir. Nevşehir nüfus miktarı bir önceki nüfus sayım sonuçlarına göre artış göstermiştir. Bu nüfusun 144.219’unu erkekler, geri kalan 148.146’sını da kadınlar oluşturmaktadır. Yine toplam nüfusun 138.989’u il merkezi ve merkeze bağlı belde ve köylerde geri kalan 153.376’sı ise ilçe merkezi ve merkeze bağlı belde ve köylerde yaşamaktadır.

Nevşehir İlçeleri
Nevşehir’in Ürgüp, Avanos, Gülşehir, Derinkuyu, Acıgöl, Kozaklı ve Hacıbektaş olmak üzere 7 ilçesi vardır.

Nevşehir’in İklimi
İç Anadolu Bölgesi’nin Orta Kızılırmak Bölümü’nde yer alan Nevşehir’de karasal iklimin hüküm sürdüğü şehirlerimizdendir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk geçmektedir. Orman örtüsü bakımından oldukça fakir olan şehrin bitki örtüsü bozkırdır.

Nevşehir’in Geçim Kaynakları
Nevşehir’in geçim kaynakları arasında tarım, hayvancılık ve turizm ön plandadır. Sanayisi ise yeterince gelişmemiştir. Tarıma elverişli arazilerde en çok yetiştirilen ürünler ise buğday, arpa, şekerpancarı, çavdar, bakla, nohut, fasulye ve mercimektir. Çayır ve meraların azlığı halkı besi hayvancılığına yöneltmiş olup en fazla sığır beslenmektedir. Şehir turizm açısından günden güne gelişmektedir. Nevşehir sahip olduğu Peri bacaları, kayalara oyularak yapılmış olan çok sayıda kiliseler, yer altı şehirleri, balon turları gibi sebeplerle çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır.

Nevşehir Gezilecek Yerleri
Peri Bacaları, Avanos Ören Yeri, Kızıl Vadi, Derinkuyu Yer Altı Şehri, Temenni Tepesi, Ihlara Vadisi, Kaymaklı Yer Altı Şehri, Paşabağ Rahipler Vadisi, Güvercinlik Vadisi, Ürgüp Müzesi, El Nazar Kilisesi, Zelve Ören Yeri, Göreme Milli Parkı, Zelve Açık Hava Müzesi, Aşk Vadisi, Güllüdere Vadisi, Uçhisar Kalesi, Zemi Vadisi, Hacı Bektaş-i Veli Müzesi, Kapadokya Mağaraları, Hacıbektaş Atatürk Evi Müzesi, Vaftizci Yahya Kilisesi, Çamur Mağarası Katpatuka, Meryem Ana Kilisesi, Fırkatan Kilisesi, Hallaç Manastırı, Üzümlü Kilise, İshak Kalesi, Yılanlı Kilise, Damat İbrahim Paşa Külliyesi, Özkonak Yeraltı Şehri ve Ürgüp Sarıhan Kervansarayı Nevşehir’de gezilecek yerlerden bazılarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.