Pazartesi , 28 Eylül 2020
Yeni Yazılar
Anasayfa » İller » Muğla Merkez Ve İlçeleri
Mugla

Muğla Merkez Ve İlçeleri

Muğla hangi bölgemizde yer almaktadır? Muğla’nın ilçeleri nelerdir? Muğla iklimi nasıldır? Muğla nüfusu kaçtır? Muğla geçim kaynakları nelerdir? Muğla’nın gezilecek yerleri nelerdir?

MUĞLA
Muğla; 12.974 kilometrekare yüzölçümüyle Ege Bölgesi’nde yer almaktadır. Muğla güneyinde Akdeniz ile batısında ise Ege denizi ile çevrilidir. Şehir kuzeyinde Aydın, Kuzeydoğusunda Denizli ve Burdur, Doğusunda ise Antalya illeri ile sınır komşusudur. Türkiye’nin 30 büyükşehir belediyesinden biri de Muğla’dır. Muğla’nın 2017 Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre nüfusu 938.751’ dir. Bu nüfusun 478.950’nu erkekler, geri kalan 459.851’ni de kadınlar oluşturmaktadır.

Muğla İlçeleri
Muğla’nın Bodrum, Fethiye, Milas, Menteşe, Marmaris, Seydikemer, Ortaca, Yatağan, Dalaman, Köyceğiz, Ula, Datça ve Kavaklıdere olmak üzere 13 ilçesi vardır.

Muğla’nın İklimi
Ege Bölgesi’nin Kıyı Ege Bölümü’nde yer alan Muğla’da Akdeniz iklim özellikleri görülmektedir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlı geçmektedir. İç kısımlarda iklim karasallaştığından kıyı kesimlere göre daha soğuk olabilmektedir. Orman örtüsü bakımında oldukça zengin olan şehrin bitki örtüsü makidir.

Muğla’nın Geçim Kaynakları
Muğla’nın geçim kaynakları çeşitlenmiştir. Bunlar arasında tarım, turizm, sanayi ve ticaret vardır. Şehir dağlık bir araziye sahip olmasına karşın tarıma elverişli alanlarda kullanılan modern yöntemler, gübreleme, ilaç, iklimin elverişli oluşu gibi etkenlerle önemli bir tarım kenti olmuştur. Buğday, arpa, mısır, bakla, tütün, pamuk, susam, anason yetiştirilen tarım ürünlerinden bazılarıdır. Ayrıca turunçgil üretimi de bir hayli fazladır. Kentte tarıma dayalı sanayi gelişmiştir. Yer altı kaynakları bakımından da bir hayli zengin olan şehirde linyit, krom, zımpara, boksit, kuvarsit, mika ve panza madenleri işletilmektedir. Bunlar arasında linyit’in Türkiye de en fazla olduğu yer Muğla’nın Yatağan ilçesidir. Şehrin bir diğer ekonomik ise turizmdir. Türkiye’de yerli ve yabancı en fazla turistin geldiği şehirlerimizden biri konumundadır.

Muğla Gezilecek Yerleri
Bodrum Kalesi, Bodrum Antik Tiyatrosu, Halikarnas Mozolesi, Yediler Manastırı, Sarıgerme Plajı, Knidos Antik Kenti, Kleopatra Adası, Saklıkent Kanyonu, İztuzu Plajı, Aktur Tatil Köyü, Kabak Koyu, Köyceğiz, Datça Ovabükü Plajı, Milas Müzesi, Şeytan Yalısı, Belcekız Plajı, ku Vadisi, Turgut Şelalesi, Dalaman Çayı, U Kızkumu Plajı, Yuvarlakçay, Saklı Göl, Marmaris Kalesi, Cennet Adası, Saklıkent Kanyonu, Kelebek Vadisi, Sultaniye kaplıcaları ve İncekum Plajı Muğla’da gezilecek yerlerden bazılarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.