Pazartesi , 28 Eylül 2020
Yeni Yazılar
Anasayfa » İller » Kilis Merkez ve İlçeleri
Kilis

Kilis Merkez ve İlçeleri

Kilis hangi bölgemizde yer almaktadır? Kilis’in ilçeleri nelerdir? Kilis iklimi nasıldır? Kilis nüfusu kaçtır? Kilis geçim kaynakları nelerdir? Kilis’in gezilecek yerleri nelerdir?

KİLİS
Kilis; 1.444 kilometrekare yüzölçümüyle Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunmaktadır. Eskiden komşu şehir Gaziantep iline bağlı bir ilçe olan Kilis, 10 Haziran 1995 yılında il statüsüne kavuşmuştur. Kilis aynı zamanda Suriye sınırına 10 kilometre mesafe de olup sınır şehirlerimizden biridir. Kilis’in nüfusu ise 2017 Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 136.319’dur. Suriye sınırında bulunan Kilis’in nüfusu Suriye’de yaşanan iç savaşa rağmen bir önceki nüfusuna göre artış göstermiştir. Toplam nüfusun 69.352’sini erkekler kalan kısmı 66.967’sini ise kadınlar oluşturmaktadır. Bu nüfusun’un 112.553’ü il merkezi ve merkeze bağlı belde ve köylerde yaşarken, geri kalan 23.766’sı ise ilçe merkezleri ve merkeze bağlı belde ve köylerde yaşamaktadır.

Kilis İlçeleri
Kilis’in Musabeyli, Elbeyli ve Polateli olmak üzere 3 ilçesi vardır.

Kilis’in İklimi
Kilis, Güney Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan bir ilimiz olmasına rağmen daha çok Akdeniz İklimin hüküm sürdüğü bir şehrimizdir. Kışlar ılık ve yağışlı, yazlar sıcak ve kurak geçmektedir. Bunun dışında Kilis geçiş iklimi özelliği de göstermektedir. Kilis’te Akdeniz iklimi etkili olmakla birlikte akdeniz ikliminin bitki örtüsü olan maki ile karasal iklimin bitki örtüsü olan step bitki örtüsü beraber görülmektedir. Bunun nedeni ise Kilis’in bulunduğu yerin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde olması ve bu bölgede görülen karasal iklimin bitki örtüsünün step bitki örtüsü olmasıdır.

Kilis’in Geçim Kaynakları
Kilis’in geçim kaynakları arasında sınır ticareti, tarım ve hayvancılık vardır. Kilis’in sanayisi ise Türkiye’nin önemli sanayi kentlerinden biri haline gelmiş Gaziantep’e komşu olmasına rağmen yeterli bir gelişim göstermemiştir. Tarım arazisinin 103.144 hektar olduğu Kilis’te en çok üretimi yapılan tarım ürünleri Zeytin, Üzüm, Buğdaydır. Ayrıca ilde bulunan Öncüpınar gümrük kapısı ile ticari bir canlılık katmaktadır. Sadece kendisi için değil çevre illerden Kahramanmaraş ve Gaziantep gibi şehirlerde ürettikleri ürünleri Öncüpınar Gümrük kapısı vasıtasıyla ihraç edebilmektedir. Kilis ilimizden Ortadoğuya açılan bir kapı olan Öncüpınar, Suriye’de başlayan iç savaş nedeniyle aktif değildir ve giriş-çıkışlar yapılmamaktadır.

Kilis Gezilecek Yerleri
Ravanda Kalesi ve Oylum Höyük Kilis’e gelindiğinde görülmesi gereken tarihi mekanlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.