Pazartesi , 28 Eylül 2020
Yeni Yazılar
Anasayfa » İller » Kayseri Merkez Ve İlçeleri
Kayserı

Kayseri Merkez Ve İlçeleri

Kayseri hangi bölgemizde yer almaktadır? Kayseri’nin ilçeleri nelerdir? Kayseri iklimi nasıldır? Kayseri nüfusu kaçtır? Kayseri geçim kaynakları nelerdir? Kayseri’nin gezilecek yerleri nelerdir?

KAYSERİ
Kayseri; 17.170 kilometrekare yüzölçümüyle İç Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Kuzeyinde Yozgat, batısında Nevşehir, güneybatısında Niğde, Güneyinde ise Adana ve Kahramanmaraş illeri ile sınır komşusudur. Kayseri Türkiye’deki 30 büyükşehir belediyesinden biridir. Kayseri’nin 2017 Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre nüfusu 1.376.722’ dir. Bu nüfusun 689.595’ni erkekler, geri kalan 687.127’sini de kadınlar oluşturmaktadır.

Kayseri İlçeleri
Kayseri’nin İncesu, Kocasinan, Hacılar, Melikgazi ve Talas merkez ilçeler olmak üzere, Develi, Yahyalı, Bünyan, Pınarbaşı, Tomarza, Yeşilhisar, Sarıoğlan, Sarız, Akkışla, Felahiye ve Özvatan olmak üzere 16 ilçesi vardır.

Kayseri’nin İklimi
İç Anadolu Bölgesi’nin Orta Kızılırmak Bölümü’nde yer alan Kayseri de Sert Karasal iklim görülür. Kışlar oldukça soğuk ve kar yağışlı, yazlar ise sıcak ve kurak geçmektedir. Orman bakımından fakir olan şehrin bitki örtüsü bozkırdır.

Kayseri’nin Geçim Kaynakları
Kayseri’nin geçim kaynakları arasında Sanayi, ticaret, tarım ve hayvancılık faaliyetleri ön plandadır. İç Anadolu Bölgesi’nin sanayisi en fazla gelişme göstermiş olan şehridir. Bulunduğu konum ile ticaret faaliyetleri de gelişmiştir. Tarıma elverişli arazilerde en fazla yetiştirilen ürünler; buğday, arpa, mahlut, nohut, çavdar, fasulye, mercimek, patates, soğan ve şekerpancarı’dır. En çok beslenilen hayvanlar sığır, koyun, kıl keçisi ve mandadır. Arıclık ve tavukçuluk faaliyetleri de yapılmaktadır.

Kayseri Gezilecek Yerleri
Gevher Nesibe Hastanesi, Erciyes Dağı, Hunat Hatun Külliyesi, Soğanlı Vadisi, Selçuklu Müzesi, Seyyid Burhaneddin Hazretleri Türbesi, Kayseri Kalesi, Hacı Kılıç Camii, Kayseri Saat Kulesi, Ulu Cami, Mimar Sinan Evi, Döner Kümbet, Sahabiye Medresesi, Kayseri Arkeoloji Müzesi, Ali Dağı Yer Altı Şehri, Kayseri Surp Krikor Lusavoric Ermeni Kilisesi, Atatürk Evi Müzesi, Karatay Han Müzesi, Kanesh Antik Kenti, Derebağ Şelalesi Tabiat Parkı, Alaca Kümbet, Çifte Medrese, Dört Ayak Türbesi, Köşk Medresesi, Ağırnas Yer Altı Şehri, Çifte Kümbet, Agios Prokopios Kilisesi, Melik Gazi Türbesi, Ali Cafer Kümbeti, Şeker Gölü, Hasbek Kadı Kümbeti, Derevenk Vadisi, Yaman Dede Camii ve Soğanlı Vadisi Kayseri’de gezilecek yerlerden bazılarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.