Pazartesi , 28 Eylül 2020
Yeni Yazılar
Anasayfa » İller » Iğdır Merkez ve İlçeleri

Iğdır Merkez ve İlçeleri

Iğdır hangi bölgemizde yer almaktadır? Iğdır’ın ilçeleri nelerdir? Iğdır iklimi nasıldır? Iğdır nüfusu kaçtır? Iğdır geçim kaynakları nelerdir? Iğdır’ın gezilecek yerleri nelerdir?

IĞDIR
Iğdır; 3.546 kilometrekare yüzölçümü ile Doğu Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. Iğdır eskiden bağlı olduğu Kars ilinden 27 Mayıs 1992 yılında ayrılmıştır. Iğdır bulunduğu konum ile Türkiye’nin en doğusunda yer almaktadır. Ülkemizin sınır şehirlerinden biri olan Iğdır Azerbacan, Ermenistan ve İran olmak üzere 3 ülkeyle sınır komşusudur. 2017 Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Iğdır’ın nüfusu 194.775’tir. Bu nüfusun 100.268’ni erkekler, geri kalan 94.507’sini ise kadınlar oluşturmaktadır. Yine toplam nüfusun 136.155’i il merkezi ve merkeze bağlı belde ve köylerde, geri kalan 58.620’si ise ilçe merkezleri ve merkeze bağlı belde ve köylerde yaşamaktadır.

Iğdır İlçeleri
Iğdır’ın Karakoyunlu, Aralık ve Tuzluca olmak üzere 3 ilçesi vardır.

Iğdır’ın İklimi
Iğdır’ın iklimi Doğu Anadolu Bölgesi’nin büyük bir bölümünde de görülen Karasal iklimdir. Buna rağmen bölgenin diğer illerinde görülen sert karasal iklim Iğdır’ın ovalık kesimlerinde görülmez. Bunun nedeni ise şehrin çevresinde bulunan dağlardır. Çevresine göre alçak bir konumda bulunan Iğdır’da kışlar bölgede bulunan Kars, Erzurum, Ağrı ve Ardahan’a göre daha yumuşak geçmekte, yazlar ise yine bu şehirlere göre daha uzun ve sıcak olmaktadır. Alçakta kalması az yağış almasına ve bitki örtüsünün bozkır olmasına neden olmuştur. Orman örtüsü bakımından ülkemizin en fakir illerinden biridir.

Iğdır’ın Geçim Kaynakları
Iğdırın geçim kaynakları tarım ve hayvancılık. Turizm ve sanayi ise fazla gelişme göstermemiştir. Tarım alanında ilden geçen aras nehrinin su ihtiyacını karşılaması bölge halkının işini kolaylaştırmıştır. İlde görülen mikroklima iklim bölgede pamuk başta olmak üzere birçok sebze meyvenin de yetişmesine imkan sağlamaktadır. Şeker pancarı, buğday, arpa, mısır ve pamuk yetiştirilen ürünlerden bazılarıdır. Hayvancılık alanında ise yöre halkı en fazla koyun yetiştirir ve canlı hayvan ticareti yapılır.

Iğdır Gezilecek Yerleri
Ermenilerin bölgede yaptığı soykırımı anlatan ve belgelendiren il merkezindeki soykırım anıtı, Ağrı Dağı Milli Parkı, eski ipek yolu üzerinde bulunan Harmandöven Kervansarayı ve Tuzluca içesindeki tuz mağaraları gezilecek yerlerden bazılarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.