Pazartesi , 28 Eylül 2020
Yeni Yazılar
Anasayfa » İller » Gümüşhane Merkez Ve İlçeleri
Gumushane

Gümüşhane Merkez Ve İlçeleri

Gümüşhane hangi bölgemizde yer almaktadır? Gümüşhane’nin ilçeleri nelerdir? Gümüşhane iklimi nasıldır? Gümüşhane nüfusu kaçtır? Gümüşhane geçim kaynakları nelerdir? Gümüşhane’nin gezilecek yerleri nelerdir?

GÜMÜŞHANE
Gümüşhane; 6.440 kilometrekare yüzölçümüyle Karadeniz Bölgesinde yer almaktadır. Doğusunda Bayburt, batısında Giresun, kuzeyinde Trabzon, güneyinde Erzincan illeri ile sınır komşusudur. Gümüşhane’nin 2017 Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre nüfusu 170.173’ tür. Gümüşhane nüfus miktarı bir önceki nüfus sayım sonuçlarına göre azalmıştır. Bu nüfusun 86.097’sini erkekler, geri kalan 84.076’sını da kadınlar oluşturmaktadır. Yine toplam nüfusun 57.814’ü il merkezi ve merkeze bağlı belde ve köylerde geri kalan 112.359’u ise ilçe merkezi ve merkeze bağlı belde ve köylerde yaşamaktadır.

Gümüşhane İlçeleri
Gümüşhane’nin Kelkit, Şiran, Kürtün, Torul ve Köse olmak üzere 5 ilçesi vardır.

Gümüşhane’nin İklimi
Karadeniz Bölgesi’nin Doğu Karadeniz Bölümü’nde yer alan Gümüşhane’de karasal iklim ve Karadeniz iklimi beraber görülmektedir. Genel anlamda kışlar soğuk, yazlar serin geçmektedir.

Gümüşhane’nin Geçim Kaynakları
Gümüşhane geçim kaynakları tarım ve hayvancılıktır. Sanayisi gelişmemiştir. Çayır ve meralarda hayvancılık faaliyetleri yapılmaktadır. En fazla koyun,at, sığır vekıl keçi beslenmektedir. Tarıma elverişli alanların az olduğu şehirde, ekime müsait alanlarda en çok yetiştirilen ürünler; buğday, arpa, mercimek, fiğ, patates ve şekerpancarıdır.

Gümüşhane Gezilecek Yerleri
Köse Tabiat Parkı, Çağlayandibi Şelalesi Tabiat Parkı, Karşıyaka Tabiat Parkı, Taşköprü Yaylası, Artabel Gölleri Tabiat Parkı, Limni gölleri, Karaca Mağarası, Kov Kalesi, Santa Harabeleri, Tomara Şelalesi, Satala Antik Kenti, Krom Vadisi, ve Tohumoğlu Vadisi Gümüşhane’de gezilecek yerlerden bazılarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.