Cuma , 25 Eylül 2020
Yeni Yazılar
Anasayfa » İller » Giresun Merkez Ve İlçeleri
Gıresun

Giresun Merkez Ve İlçeleri

Giresun hangi bölgemizde yer almaktadır? Giresun’un ilçeleri nelerdir? Giresun iklimi nasıldır? Giresun nüfusu kaçtır? Giresun geçim kaynakları nelerdir? Giresun’un gezilecek yerleri nelerdir?

GİRESUN
Giresun; 6.831 kilometrekare yüzölçümüyle Karadeniz Bölgesinde yer almaktadır. Kuzeyden Karadeniz ile çevrili olan şehir, doğusunda Trabzon ve Gümüşhane, batısında Ordu, güneyinde Erzincan ve Sivas, güneybatısında Sivas illeri ile sınır komşusudur. Giresun’un 2017 Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre nüfusu 437.393’ tür. Bu nüfusun 217.251’ini erkekler, geri kalan 220.142’sini de kadınlar oluşturmaktadır. Yine toplam nüfusun 134.937’si il merkezi ve merkeze bağlı belde ve köylerde geri kalan 302.456’sı ise ilçe merkezi ve merkeze bağlı belde ve köylerde yaşamaktadır.

Giresun İlçeleri
Giresun’un Bulancak, Espiye, Tirebolu, Görele, Şebinkarahisar, Dereli, Alucra, Keşap, Yağlıdere, Piraziz, Eynesil, Çamoluk, Güce, Çanakçı ve Doğankent olmak üzere 15 ilçesi vardır.

Giresun’un İklimi
Karadeniz Bölgesi’nin Doğu Karadeniz Bölümü’nde yer alan Giresun’da karasal ve Karadeniz iklimleri beraber görülmektedir. Kıyı kesimlerinde Karadeniz iklimi, iç kesimlerde ise karasal iklim özellikleri hakimdir. Kıyı kesimlerde kışlar ılık ve yağışlı, yazlar serin geçmektedir. İç kesimlerde ise kışlar soğuk, yazlar ise sıcak geçmektedir. Orman örtüsü bakımından zengin olan Giresun’un bitki örtüsü orman ve bozkırdır.

Giresun’un Geçim Kaynakları
Giresun’un geçim kaynakları arasında tarım, hayvancılık, balıkçılık ve ormancılık faaliyetleri vardır. Tarıma bağlı sanayi gelişme göstermiştir. Giresun’da tarım denince akla fındık gelmektedir. Tarım alanlarının büyük çoğunluğunda fındık tarlaları vardır. Sadece Türkiye’nin değil Dünya’nın önemli fındık üretim ve ihraç şehirlerinden biridir. Bunun dışında tarıma elverişli arazilerde yetişen diğer ürünler; mısır, buğday, arpa, fiğ, patates, soğan ve baklagildir. Giresun sahip olduğu zengin çayır ve meralarla hayvancılık için de önemli alanlara sahiptir. En fazla sığır, koyun ve kıl keçisi beslenmektedir. Arıcılık faaliyetleri de yapılmaktadır. Kıyı şeridinde yaşayan halkın geçim kaynaklarından biri de balıkçılıktır. Orman bakımında zengin olan şehirde yakacak ve sanayi odunu üretimi de yapılmaktadır.

Giresun Gezilecek Yerleri
Eynesil Kalesi, Çakrak Yaylası, Çatalağaç Şelalesi, Andoz Kalesi, Kuzalan Tabiat Parkı, Sağrak Gölü, Camii, Giresun Adası, Giresun Müzesi, Kapu Camii, Tirebolu Kalesi, Bedrama Kalesi, Kümbet Yaylası, Şebinkarahisar Kalesi, Hacı Miktat Camii, Mavi Göl, Paşakonağı Yaylası, Meryem Ana Manastırı ve Kuzalan Şelalesi Giresun’da gezilecek yerlerden bazılarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.