Pazartesi , 28 Eylül 2020
Yeni Yazılar
Anasayfa » İller » Gaziantep Merkez Ve İlçeleri
Gazıantep

Gaziantep Merkez Ve İlçeleri

Gaziantep hangi bölgemizde yer almaktadır? Gaziantep’in ilçeleri nelerdir? Gaziantep iklimi nasıldır? Gaziantep nüfusu kaçtır? Gaziantep geçim kaynakları nelerdir? Gaziantep’in gezilecek yerleri nelerdir?

GAZİANTEP
Gaziantep; 6.887 kilometrekare yüzölçümüyle Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. Güneyinde Suriye bulunan şehir, doğusunda Şanlıurfa, batısında Osmaniye ve Hatay, kuzeyinde Kahramanmaraş, kuzeydoğusunda Adıyaman, güneybatısında Kilis illeri ile sınır komşusudur. Gaziantep Türkiye’deki 30 büyükşehir belediyesinden biridir. Gaziantep’in 2017 Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre nüfusu 2.005.515’ tir. Gaziantep nüfus miktarı bir önceki nüfus sayım sonuçlarına göre artış göstermiştir. Bu nüfusun 1.012.992’sini erkekler, geri kalan 992.523’ünü de kadınlar oluşturmaktadır.

Gaziantep İlçeleri
Gaziantep’in Şahinbey ve Şehitkamil merkez ilçeler olmak üzere, Nizip, İslahiye, Nurdağı, Araban, Oğuzeli, Yavuzeli ve Karkamış olmak üzere 9 ilçesi vardır.

Gaziantep’in İklimi
Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin Orta Fırat Bölümü’nde yer alan Gaziantep’te Akdeniz iklimi ile karasal iklim özellikleri beraber görülmektedir. Genel olarak kışlar soğuk ve yağışlı, yazlar sıcak ve kurak geçmektedir. Orman varlığı açısından cılız olan şehrin bitki örtüsü bozkır ve makidir.

Gaziantep’in Geçim Kaynakları
Gaziantep’in geçim kaynakları arasında tarım, hayvancılık, sanayi ve ticaret vardır. Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nin sanayisi en fazla gelişmiş şehri Gaziantep’tir. Suriye ile sınırı bulunan Gaziantep, demiryolu ile de bağlantısının bulunmasıyla önemli bir ticaret şehridir. Tarıma uygun alanlarda en çok yetiştirilen ürünler; buğday, arpa, nohut, mercimek, pamuk, soğan ve susam üretimi yapılmaktadır. Ayrıca Antep fıstığı üretiminde ilk sırada yer alan şehir ürettiği fıstığın bir bölümünü de ihraç etmektedir. Hayvancılık faaliyetleri daha çok kırsal kesimlerde yapılmakta ve en fazla koyun, kıl keçisi ve sığır beslenmektedir.

Gaziantep Gezilecek Yerleri
Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi, Bayazhan Gaziantep Kent Müzesi, Yesemek Açık Hava Müzesi, Zeugma Antik Kenti, Rumkale, Gaziantep Kalesi, Gaziantep Hayvanat Bahçesi, Dulukbaba Tabiat Parkı, Bakırcılar Çarşısı, Tarihi Antep Evleri, Zeugma Mozaik Müzesi, Gaziantep Savaş Müzesi, Gaziantep Arkeoloji Müzesi, Pişirici Mescidi Ve Kasteli, Medusa Cam Eserler Müzesi, Tarihi Gümrük Hanı, Hasan Süzer Etnografya Müzesi, Sefer Paşa Konağı, Tarihi Millet Hanı, Saklı Konak, Burç Tabiat Parkı ve Alleben Tabiat Parkı Gaziantep’te gezilecek yerlerden bazılarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.