Cuma , 25 Eylül 2020
Yeni Yazılar
Anasayfa » İller » Düzce Merkez ve İlçeleri
duzce

Düzce Merkez ve İlçeleri

Düzce hangi bölgemizde yer almaktadır? Düzce ilçeleri nelerdir? Düzce iklimi nasıldır? Düzce nüfusu kaçtır? Düzce geçim kaynakları nelerdir? Düzce gezilecek yerleri nelerdir?

DÜZCE
Düzce; 2.574 kilometrekare yüz ölçümü ile 09 Aralık 1999 tarihinde Türkiye’nin il statüsüne kavuşmuş son şehridir. 17 Ağustos 1999 tarihinde meydana gelen Gölcük depreminin ardından 12 Kasım 1999’da bu sefer merkez üssü Düzce olan bir deprem daha meydana gelmiş ve yüzlerce insanın ölümüne sebep olan bu deprem aynı zamanda şehri de adeta yerle bir etmiştir. Sonrasında ise o zamana kadar Bolu’nun ilçelerinden biri olan Düzce Türkiye’nin 81.ili ünvanını almıştır. Düzce Türkiye’nin en büyük iki kenti olan Ankara ve İstanbul’un ortasında yer almasıyla önemli bir konuma sahiptir. Karadeniz bölgesinde yer alan Düzce’nin 2017 Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre nüfusu 377.610 kişidir. Bu nüfusun 244.068’i Düzce şehir merkezinde bulunurken, geri kalan 133.542’si ise belde ve köylerde yaşamaktadır. Yine nüfusun 188.855’ni erkekler, 188.755’ni ise kadınlar oluşturmaktadır.

Düzce İlçeleri
Düzce’nin Akçakoca, Cumayeri, Çilimli, Gölyaka, Gümüşova, Kaynaşlı ve Yığılca olmak üzere 7 ilçesi vardır.

Düzcenin İklimi
Düzce’de görülen iklimi ülkemizde görülen iklim türlerinden biriyle açıklamak doğru olmaz. Çünkü Düzce Karadeniz ve orta Anadolu arasında bir geçiş iklimi özelliği göstermektedir. Bunun yanı sıra genel olarak yazlar sıcak, kışlar ise bir hayli soğuk geçmektedir.

Düzcenin Geçim Kaynakları
Düzce, ülkemizin en büyük iki şehrinin arasında yer almasıyla önemli bir konuma sahiptir. Geçim kaynakları arasında Sanayi, Tarım ve Hayvancılık vardır. Sanayi alanında hammaddeye yakınlıktan kaynaklanan Orman ürünleri sektörü gelişim göstermiştir. Düzce’nin 259.300 hektarlık toplam alanının 88.419 hektarlık kısmını tarım arazileri, 7.932 hektarını çayır ve meralar, geriye kalan 39.536 hektarlık alan ise tarıma elverişsiz arazilerden oluşmaktadır. Tarım yapılabilen arazilere fındık, pancar, mısır, buğday ve çeltik ekimi yapılmaktadır. Düzce hayvancılık alanında da gelişme göstermiş olup küçükbaş, büyükbaş ve kümes hayvancılığı yaygın olarak yapılmaktadır. Merası bol ve yaylası uygun olan bölgelerde daha çok küçükbaş hayvancılık yapılmakta iken, yem bitkisi ekimi ile birlikte ova köylerinde büyükbaş hayvancılık giderek yaygınlaşmaktadır.

Düzce Gezilecek Yerleri
Şehir merkezine 10 km mesafede bulunan Aydınpınar Şelalesi, Kurugöl Kanyonu, Akçakocada bulunan Yeşil Cennet, Fakıllı mağarası, Sarıkaya mağarası, Güzeldere şelalesi Düzce’nin doğal güzelliklerine en güzel örneklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.