Pazartesi , 28 Eylül 2020
Yeni Yazılar
Anasayfa » İller » Denizli Merkez Ve İlçeleri
Denızlı

Denizli Merkez Ve İlçeleri

Denizli hangi bölgemizde yer almaktadır? Denizli’nin ilçeleri nelerdir? Denizli iklimi nasıldır? Denizli nüfusu kaçtır? Denizli geçim kaynakları nelerdir? Denizli’nin gezilecek yerleri nelerdir?

DENİZLİ
Denizli; 11.861 kilometrekare yüzölçümüyle Ege Bölgesinde yer almaktadır. Doğusunda Burdur ve Afyon, batısında Aydın ve Manisa, güneyinde Muğla, kuzeyinde Uşak illeri ile sınır komşusudur. Denizli Türkiye’deki 30 büyükşehir belediyesinden biridir. Denizli’nin 2017 Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre nüfusu 1.018.735’ tir. Denizli nüfus miktarı bir önceki nüfus sayım sonuçlarına göre miktar olarak artmıştır. Bu nüfusun 507.543’ünü erkekler, geri kalan 511.192’sini de kadınlar oluşturmaktadır.

Denizli İlçeleri
Denizli’nin Pamukkale ve Merkezefendi merkez ilçeler olmak üzere, Çivril, Acıpayam, Tavas, Honaz, Sarayköy, Buldan, Kale, Çal, Çameli, Serinhisar, Bozkurt, Güney, Bekilli, Çardak, Beyağaç, Babadağ ve Baklan olmak üzere 19 ilçesi vardır.

Denizli’nin İklimi
Ege Bölgesi’nin Ege Bölümü’nde yer alan Denizli’de Akdeniz iklim özellikleri görülmektedir. Kışlar ılık ve yağışlı, yazlar serin geçmektedir. Orman örtüsü bakımından zengin olan şehrin bitki örtüsü orman ve makidir.

Denizli’nin Geçim Kaynakları
Denizli geçim kaynakları arasında tarım, sanayi, hayvancılık ve ormancılık vardır. Sanayisi son yıllarda gelişmektedir. İklimi ve toprakları tarım yapmaya oldukça elverişlidir. Tarıma elverişli bu arazilerde en çok yetiştirilen ürünler ise buğday, arpa, mısır, üzüm, nohut, pancar, haşhaş ve tütündür. Şehirde bulunan çayır ve meralar hayvancılık için oldukça elverişli alanlardır. En çok beslenilen hayvanlar at, eşek, kıl keçisi, koyun, sığır ve mandadır. Tavukçuluk faaliyetleri de yaygındır. Orman örtüsü bakımından zengin olan şehirde ormancılık faaliyetleri de yapılmaktadır. Ormanlardan yakacak ve sanayi odunu üretimi yapılmaktadır. Bunun dışında ormanlardan çıra, reçine ve sığla yağı üretimi de yapılmaktadır.

Denizli Gezilecek Yerleri
Yeşildere Şelalesi, Yazır Camii, Akdağ Tabiat Parkı, Kleopatra Havuzları, Akhan Kervansaray, Çamlık Mesire Alanı, Horoz Heykeli , Denizli Atatürk ve Etnografya Müzesi, Adalet Parkı, Ornaz Vadisi, Tripolis Antik Kenti, Karahayit Ağlayan Kaya, Keloğlan Mağarası, Hierapolis Antik Kenti, Pamukkale Travertenleri, Pamukkale Natural Park, Hierapolis Arkeoloji Müzesi, Kaklık Mağarası, Çardak Gölü, Güney Şelalesi, Apollon Lairbenos Tapınağı, Alacain Mağarası, Denizli Ufo Müzesi ve Honaz Dağı Milli Parkı Denizli’de gezilecek yerlerden bazılarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.