Cuma , 25 Eylül 2020
Yeni Yazılar
Anasayfa » İller » Çorum Merkez Ve İlçeleri
Çorum

Çorum Merkez Ve İlçeleri

Çorum hangi bölgemizde yer almaktadır? Çorum’un ilçeleri nelerdir? Çorum iklimi nasıldır? Çorum nüfusu kaçtır? Çorum geçim kaynakları nelerdir? Çorum’un gezilecek yerleri nelerdir?

ÇORUM
Çorum; 12.797 kilometrekare yüzölçümüyle Karadeniz Bölgesinde yer almaktadır. Doğusunda Amasya, güneyinde Yozgat, batısında Çankırı, kuzeyinde Sinop, kuzeybatısında Kastamonu, kuzeydoğusunda Samsun, güneybatısında Kırıkkale illeri ile sınır komşusudur. Çorum’un 2017 Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre nüfusu 528.422’ dir. Çorum nüfus miktarı bir önceki nüfus sayım sonuçlarına göre artış göstermiştir. Bu nüfusun 261.605’ini erkekler, geri kalan 266.817’sini de kadınlar oluşturmaktadır. Yine toplam nüfusun 294.050’si il merkezi ve merkeze bağlı belde ve köylerde geri kalan 234.322’si ise ilçe merkezi ve merkeze bağlı belde ve köylerde yaşamaktadır.

Çorum İlçeleri
Çorum’un Sungurlu, Osmancık, İskilip, Alaca, Bayat, Kargı, Mecitözü, Ortaköy, Uğurludağ, Dodurga, Oğuzlar, Laçin ve Boğazkale olmak üzere 13 ilçesi vardır.

Çorum’un İklimi
Karadeniz Bölgesi’nin Orta Karadeniz Bölümü’nde yer alan Çorum’da Karadeniz ve karasal iklim özellikleri birlikte görülmektedir. Daha çok karasal iklim özelliklerinin ağı bastığı şehirde kışlar soğuk ve yağışlı, yazlar sıcak ve kurak geçmektedir. Orman örtüsü bakımından cılız olan şehrin bitki örtüsü bozkırdır.

Çorum’un Geçim Kaynakları
Çorum geçim kaynakları arasında tarım, hayvancılık ve sanayi vardır. Sanayisi son yıllarda gelişmektedir. Tarım şehrin ekonomisinde ilk sırada yer alır. Tarıma elverişli arazilerde en fazla yetiştirilen ürünler şekerpancarı, mercimek, nohut, patates, mısır, fasulye, çavdar, kendir, pirinç, ayçiçeği, keten, kenevir ve soğandır. Hayvancılık da şehrin bir diğer önemli ekonomik etkinliğidir. En çok beslenilen hayvanlar koyun, tiftik keçisi, manda, sığır ve kıl keçisidir. Arıcılık faaliyetleri de yapılmaktadır.

Çorum Gezilecek Yerleri
Hattuşaş Antik Kenti, Yazılıkaya Tapınağı, Hitit Yolu, Koyunbaba Köprüsü, Ortaköy İncesu Kanyonu, zesi,Laçin Kapalıkaya Anıtsal Kaya Mezarı, İskilip Kaya Mezarı, Kargı Yaylası, Çorum Ulu Camii, Çorum Saat Kulesi, İskilip Kalesi, Çorum Kalesi, Çorum Müzesi, Alacahöyük Müzesi, Boğazkale Müzesi, Aslanlı Kapı, Boğazköy Alacahöyük Milli Parkı İncesu Kanyonu, Çatak Tabiat Parkı, Gölünyazı Milli Parkı ve Eskiyapar Ören Yeri Çorum’da gezilecek yerlerden bazılarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.