Pazartesi , 28 Eylül 2020
Yeni Yazılar
Anasayfa » İller » Çankırı Merkez Ve İlçeleri
Çankırı

Çankırı Merkez Ve İlçeleri

Çankırı hangi bölgemizde yer almaktadır? Çankırı’nın ilçeleri nelerdir? Çankırı iklimi nasıldır? Çankırı nüfusu kaçtır? Çankırı geçim kaynakları nelerdir? Çankırı’nın gezilecek yerleri nelerdir?

ÇANKIRI
Çankırı; 7.490 kilometrekare yüzölçümüyle Karadeniz Bölgesinde yer almaktadır. Batısında Bolu, kuzeybatısında Karabük, kuzeyinde Kastamonu, doğusunda Çorum, güneyinde Ankara ve Kırıkkale illeri ile sınır komşusudur. Çankırı’nın 2017 Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre nüfusu 186.074’ tür. Çankırı nüfus miktarı bir önceki nüfus sayım sonuçlarına göre artış göstermiştir. Bu nüfusun 93.427’sini erkekler, geri kalan 92.647’sini de kadınlar oluşturmaktadır. Yine toplam nüfusun 95.444’ü il merkezi ve merkeze bağlı belde ve köylerde geri kalan 90.630’u ise ilçe merkezi ve merkeze bağlı belde ve köylerde yaşamaktadır.

Çankırı İlçeleri
Çankırı’nın Çerkeş, Ilgaz, Orta, Şabanözü, Kurşunlu, Yapraklı, Kızılırmak, Eldivan, Atkaracalar, Korgun ve Bayramören olmak üzere 11 ilçesi vardır.

Çankırı’nın İklimi
İç Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Sakarya Bölümü’nde yer alan Çankırı’da karasal iklim özellikleri görülmektedir. Kışlar soğuk ve kar yağışlı, yazlar sıcak ve kurak geçmektedir. Orman örtüsü bakımından fakir olan şehrin bitki örtüsü bozkırdır.

Çankırı’nın Geçim Kaynakları
Çankırı’nın geçim kaynakları genel anlamda tarım ve hayvancılıktır. Sanayisi gelişmemiştir. Şehir halkının büyük bir bölümü tarım ile uğraşmaktadır. Tarıma elverişli arazilerde en fazla yetiştirilen ürünler fiğ, patates, fasulye, burçak, arpa, buğday, mısır ve şekerpancarıdır. Çankırı sahip olduğu çayır ve meralarla hayvancılık için de elverişli alanlara sahiptir. En fazla beslenilen hayvanlar koyun ve tiftik keçisidir. Arıcılık faaliyetleri de yapılmaktadır.

Çankırı Gezilecek Yerleri
Candere Höyük, Çankırı Müzesi, Sakaeli Kaya Mezarları, Çankırı Kalesi, Tuz Mağarası, Bayramören Tarihi Ahşap Köprüsü, İndağı Kaya Mezarı, Emir Karatekin Bey Medresesi, Alpsarı Göleti, Koca Meşe, Sultan Süleyman Camii, Kırkpınar Yaylası, Balıklı Göl, Taş Mescit ve Ilgaz Dağı Milli Parkı Çankırı’da gezilecek yerlerden bazılarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.