Pazartesi , 28 Eylül 2020
Yeni Yazılar
Anasayfa » İller » Çanakkale Merkez Ve İlçeleri
Çanakkale

Çanakkale Merkez Ve İlçeleri

Çanakkale hangi bölgemizde yer almaktadır? Çanakkale’nin ilçeleri nelerdir? Çanakkale iklimi nasıldır? Çanakkale nüfusu kaçtır? Çanakkale geçim kaynakları nelerdir? Çanakkale’nin gezilecek yerleri nelerdir?

ÇANAKKALE
Çanakkale; 9.955 kilometrekare yüzölçümüyle Marmara Bölgesinde yer almaktadır. Batıdan ve güneyden Ege denizi ile çevrili olan şehir, doğusunda Balıkesir, kuzeyinde Edirne ve Tekirdağ illeri ile sınır komşusudur. Çanakkale’nin 2017 Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre nüfusu 530,417’ dir. Çanakkale nüfus miktarı bir önceki nüfus sayım sonuçlarına göre artış göstermiştir. Bu nüfusun 269.160’ını erkekler, geri kalan 261.257’sini de kadınlar oluşturmaktadır. Yine toplam nüfusun 175.032’si il merkezi ve merkeze bağlı belde ve köylerde geri kalan 355.385’i ise ilçe merkezi ve merkeze bağlı belde ve köylerde yaşamaktadır.

Çanakkale İlçeleri
Çanakkale’nin Biga, Çan, Geli’bolu, Ayvacık, Yenice, Ezine, Bayramiç, Lapseki, Eceabat, Gökçeada ve Bozcaada olmak üzere 11 ilçesi vardır.

Çanakkale’nin İklimi
Marmara Bölgesi’nin Güney Marmara Bölümü’nde yer alan Çanakkale’de Akdeniz ve Karadeniz iklimleri birlikte görülmektedir. Kışlar soğuk ve yağışlı, yazlar sıcak ve kurak geçmektedir. Orman örtüsü bakımından zengin olan şehrin bitki örtüsü orman ve makidir.

Çanakkale’nin Geçim Kaynakları
Çanakkale geçim kaynakları ormancılık, tarım ve hayvancılıktır. Sanayisi son yıllarda gelişmektedir. Tarım, kullanılan modern yöntemler ve sulama imkanlarıyla ileridir. Çanakkale’de tarıma elverişli arazilerde en fazla yetiştirilen ürünler buğday, çavdar, susam, tütün, baklagiller, yulaf, nohut ve fasulyedir. Hayvancılık faaliyetleri de şehir halkı için önemli bir ekonomik etkinliktir. En fazla beslenilen hayvanlar keçi, koyun ve sığırdır. Çankırı’da sahip olduğu zengin orman varlığı ile yakacak ve sanayi odunu üretimi de yapılmaktadır.

Çanakkale Gezilecek Yerleri
Çanakkale Şehitleri Anıtı, Çanakkale Deniz Müzesi, Atena Tapınağı, Çanakkale Aynalı Çarşı, Çanakkale Şehitler Abidesi Harp Müzesi, Çanakkale Saat Kulesi, Çanakkale Arkeoloji Müzesi, Truva Antik Kenti, Tepeköy Çınaraltı, Müsellim Boğazı, Assos Hüdavendigar Camii, Halim Bey Konağı Kent Müzesi, Ayazma Mesire Alanı, Kilye Kalesi, Bigalı Atatürk Evi, Kabatepe Müzesi, Smintheion Antik Kenti, Bozcaada Yenikale, Saruca Paşa Hamamı, Bozcaada Müzesi, Büyük Kemikli Burnu, Bebek Kayalıkları, Neandria Antik Kenti, Bakkal Salim Müzesi, Gargara Antik Kenti, Alexandria Troas Antik Kenti, Çimenlik Kalesi, Çanakkale Kent Müzesi, Gazi Süleyman Paşa Türbesi, Bayraklı Baba, Kilitbahir Kalesi, Parion Antik Kenti, Biga Çayı, Babakale Feneri, Marmaros Şelalesi, Zeus Atları, Mıhlı Çayı, Gökçeada Kaya Mezarı, Gökçeada Tuz Gölü, Gökçeada Su Altı Milli Parkı, Gökçeada Rum Köyleri, Gökçeada Peynir Kayalıkları ve Bozcada Meryem Ana Kilisesi Çanakkale’de gezilecek yerlerden bazılarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.