Pazartesi , 28 Eylül 2020
Yeni Yazılar
Anasayfa » İller » Bursa Merkez Ve İlçeleri
Bursa

Bursa Merkez Ve İlçeleri

Bursa hangi bölgemizde yer almaktadır? Bursa’nın ilçeleri nelerdir? Bursa iklimi nasıldır? Bursa nüfusu kaçtır? Bursa geçim kaynakları nelerdir? Bursa’nın gezilecek yerleri nelerdir?

BURSA
Bursa; 10.882 kilometrekare yüzölçümüyle Marmara Bölgesinde yer almaktadır. Kuzeyinde Marmara Denizi ve Yalova, doğusunda Bilecik, güneyinde Kütahya, batısında Balıkesir illeri ile sınır komşusudur. Bursa Türkiye’deki 30 büyükşehir belediyesinden biridir. Bursa’nın 2017 Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre nüfusu 2.906.803’ tür. Bursa nüfus miktarı bir önceki nüfus sayım sonuçlarına göre artış göstermiştir. Bu nüfusun 1.470.341’ini erkekler, geri kalan 1.466.462’sini de kadınlar oluşturmaktadır.

Bursa İlçeleri
Bursa’nın Mudanya, Nilüfer, Osmangazi, Yıldırım, Gürsu ve Kestel merkez ilçeler olmak üzere, İnegöl, Gemlik, Mustafakemalpaşa, Karacabey, Orhangazi, Yenişehir, İznik, Orhaneli, Keles, Büyükorhan ve Harmancık olmak üzere 17 ilçesi vardır.

Bursa’nın İklimi
Marmara Bölgesi’nin Güney Marmara Bölümü’nde yer alan Bursa’da Karadeniz ve Akdeniz iklim özellikleri birlikte görülmektedir. Kışlar soğuk ve yağışlı, yazlar sıcak ve kurak geçmektedir. Orman örtüsü bakımından zengin sayılabilecek olan şehrin bitki örtüsü orman ve bozkırdır.

Bursa’nın Geçim Kaynakları
Bursa’nın geçim kaynakları Sanayi ,tarım, hayvancılık, ticaret ve ormancılıktır. Sanayisi oldukça gelişmiş illerimizden biridir. Bursa bulunduğu konum ile ticaret faaliyetlerinin de yapıldığı şehirlerimizdendir. Tarım faaliyetleri modern yöntemlerle yapılmaktadır. İkliminde elverişli oluşuyla tarım ürünleri çeşitli ve elde edilen verim yüksektir. Tarıma elverişli arazilerde en fazla yetiştirilen ürünler fasulye, bakla, bezelye, tütün, pamuk, ayçiçeği, anason, susam, buğday, arpa ve mısırdır. Bursa’da yer alan çayır ve meralar hayvancılık için elverişli alanlardır. En fazla beslenilen hayvanlar ise koyun, kıl keçisi ve sığırdır. Orman örtüsü bakımından zengin olan şehirde yakacak odun, sanayi odunu ve reçine üretimi de yapılmaktadır.

Bursa Gezilecek Yerleri
Bursa Ulu Camii, Yeşil Camii ve Yeşil Türbe, Koza Han, Osman Gazi Ve Orhan Gazi Türbesi, Irgandı Köprüsü, Muradiye Külliyesi, Yeşil Medrese, Atatürk Evi, Bursa Hanları, Cumalıkızık, Uludağ, Emir Sultan Camii Ve Külliyesi, Soğanlı Botanik Parkı Ve Hayvanat Bahçesi, Kapalı Çarşı, Bursa Kalesi, Bursa Kent Müzesi, Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi, Bursa Arkeoloji Müzesi, Tophane Saat Kulesi, Hünkar Köşkü Müzesi, Osmanlı Evi Müzesi, Balibey Hanı, Karagöz Müzesi, Uluumaz Osmanlı Halk Kıyafetleri Ve Takıları Müzesi Bursa’da gezilecek yerlerden bazılarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.