Cuma , 25 Eylül 2020
Yeni Yazılar
Anasayfa » İller » Burdur Merkez Ve İlçeleri
Burdur

Burdur Merkez Ve İlçeleri

Burdur hangi bölgemizde yer almaktadır? Burdur’un ilçeleri nelerdir? Burdur iklimi nasıldır? Burdur nüfusu kaçtır? Burdur geçim kaynakları nelerdir? Burdur’un gezilecek yerleri nelerdir?

BURDUR
Burdur; 7.174 kilometrekare yüzölçümüyle Akdeniz Bölgesinde yer almaktadır. Güneyinde Antalya, batısında Denizli, güneybatısında Muğla, doğusunda Isparta, kuzeyinde Afyonkarahisar ve Isparta illeri ile sınır komşusudur. Burdur’un 2017 Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre nüfusu 264.779’dur. Burdur nüfus miktarı bir önceki nüfus sayım sonuçlarına göre artış göstermiştir. Bu nüfusun 133.026’sını erkekler, geri kalan 131.753’ünü de kadınlar oluşturmaktadır. Yine toplam nüfusun 108.297’si il merkezi ve merkeze bağlı belde ve köylerde geri kalan 156.482’sı ise ilçe merkezi ve merkeze bağlı belde ve köylerde yaşamaktadır.

Burdur İlçeleri
Burdur’un Bucak, Gölhisar, Yeşilova, Çavdır, Tefenni, Ağlasun, Karamanlı, Altınyayla, Çeltikçi ve Kemer olmak üzere 10 ilçesi vardır.

Burdur’un İklimi
Akdeniz Bölgesi’nin Antalya Bölümü’nde yer alan Burdur’da karasal iklim özellikleri görülmektedir. Akdeniz Bölgesi’nde yer almasına rağmen Akdeniz İklimi’nin etkili olmamasının sebebi deniz etkisinin Burdur’a ulaşmasını engelleyen sıra dağlardır. Kışlar soldukça soğuk, yazlar ise sıcak ve kurak geçmektedir. Orman örtüsü bakımından orta düzeyde olan şehrin bitki örtüsü bozkırdır.

Burdur’un Geçim Kaynakları
Burdur’un geçim kaynakları temelde tarım ve hayvancılıktır. Sanayisi son yıllarda gelişmektedir. Tarıma elverişli arazilerde en fazla yetiştirilen ürünler; buğday, arpa, mısır, soğan, patates, soğan, şekerpancarı, nohut, anason ve haşhaştır. Şehrin çayır ve meralar açısından zengin oluşu hayvancılığın gelişimine katkı sağlamıştır. En çok beslenilen hayvanlar koyun, kıl keçisi ve sığırdır.

Burdur Gezilecek Yerleri
Kibyra Antik Kenti Ve Tiyatrosu, Susuz Kervansarayı Ve İncir Han, Burdur Gölü, İnsuyu Mağarası, Sagalassos Antik Kenti, Saat Kulesi, Burdur Arkeoloji Müzesi, Salda Gölü, Burdur Gölü Kuş Cenneti, Taşoda Konağı, Burdur Anıtları, Susamlık Tepesi, Kremna Antik Kenti, Gölcük Tabiat Parkı ve Burdur Ulu Camii Burdur’da gezilecek yerlerden bazılarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.