Cuma , 25 Eylül 2020
Yeni Yazılar
Anasayfa » İller » Bolu Merkez Ve İlçeleri
Bolu

Bolu Merkez Ve İlçeleri

Bolu hangi bölgemizde yer almaktadır? Bolu’nun ilçeleri nelerdir? Bolu iklimi nasıldır? Bolu nüfusu kaçtır? Bolu geçim kaynakları nelerdir? Bolu’nun gezilecek yerleri nelerdir?

BOLU
Bolu; 8.341 kilometrekare yüzölçümüyle Karadeniz Bölgesinde yer almaktadır. Batısında Düzce ve Sakarya, güneybatısında Bilecik ve Eskişehir, güneyinde Ankara, doğusunda Çankırı, kuzeyinde Zonguldak, ve kuzeydoğusunda Karabük illeri ile sınır komşusudur. Bolu’nun 2017 Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre nüfusu 303.184’ tür. Bolu nüfus miktarı bir önceki nüfus sayım sonuçlarına göre artış göstermiştir. Bu nüfusun 150.383’ünü erkekler, geri kalan 152.801’ini de kadınlar oluşturmaktadır. Yine toplam nüfusun 199.702’si il merkezi ve merkeze bağlı belde ve köylerde geri kalan 103.482’sı ise ilçe merkezi ve merkeze bağlı belde ve köylerde yaşamaktadır.

Bolu İlçeleri
Bolu’nun Gerede, Mengen, Mudurnu, Göynük, Yeniçağa, Dörtdivan, Seben ve Kıbrıscık olmak üzere 8 ilçesi vardır.

Bolu’nun İklimi
Karadeniz Bölgesi’nin Batı Karadeniz Bölümü’nde yer alan Bolu’da Karadeniz İklimi Ve Karasal iklim özellikleri beraber görülmektedir. Kıyı kesimde kalan yerlerde Karadeniz, iç kısımlarda ise karasal iklim görülmektedir. Kıyı kesimlerde kışlar ılık yazlar serin geçmektedir. İç kısımlarda ise kışlar oldukça soğuk, yazlar ise sıcak geçmektedir. Orman örtüsü bakımından zengin olan şehrin bitki örtüsü orman ve yer yer de bozkırdır.

Bolu’nun Geçim Kaynakları
Bolu’nun geçim kaynakları arasında tarım, hayvancılık ve ormancılık ön plandadır. Şehrin sanayisi son yıllarda gelişmektedir. Tarıma elverişli arazilerde en fazla yetiştirilen ürünler; patates, pirinç, şekerpancarı, fındık, tütün, çavdar, buğday ve arpadır. Şehir, hayvancılık faaliyetleri için elverişli olan çayır ve meralar bakımından zengindir. En fazla beslenilen hayvanlar koyun, keçi ve sığırdır. Ayrıca arıcılık faaliyetleri de yapılmaktadır. Orman bakımından oldukça zengin olan şehirde ormancılık faaliyetleri de önemli bir ekonomik etkinliktir. Bu ormanlardan sanayi odunu, yonga odunu ve inşaat odunu üretimi yapılmaktadır.

Bolu Gezilecek Yerleri
Göynük Zafer Kulesi, Seben Gölü, Tarihi Bolu Evleri, Bolu Müzesi, Gölcük Gölü, Yedigöller Milli Parkı, Abant Gölü, Tokadı Hayreddin türbesi, Seben Kaya Evleri, Aladağ Göleti Milli Parkı, Karagöl Tabiat Parkı, Sülüklü Göl ve Yıldırım Bayezit Camii Bolu’da gezilecek yerlerden bazılarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.