Pazartesi , 28 Eylül 2020
Yeni Yazılar
Anasayfa » İller » Bartın Merkez ve İlçeleri

Bartın Merkez ve İlçeleri

Bartın hangi bölgemizde yer almaktadır? Bartın’ın ilçeleri nelerdir? Bartın iklimi nasıldır? Bartın nüfusu kaçtır? Bartın geçim kaynakları nelerdir? Bartın’ın gezilecek yerleri nelerdir?

BARTIN
Bartın; 2.076 kilometrekare yüzölçümüyle Karadeniz bölgesinde yer alan bir ilimizdir. Eskiden Zonguldak iline bağlı olan Bartın 28 Ağustos 1991 tarihinde il olmuştur. Safranbolu, Kurucaşile ve Ulus il olmasından sonra Bartın’a bağlanmıştır. 2017 Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Bartın’ın nüfusu 193.577’dir. Toplam nüfusun 95.760’nı erkekler, geri kalan 97.817’sini ise kadınlar oluşturmaktadır. Bir önceki nüfus sayımına göre Bartın’ın nüfus miktarı artmıştır. Yine toplam nüfusun 151.289’u il merkezi ve merkeze bağlı belde ve köylerde, geri kalan 42.288’i ise ilçe merkezleri ve merkeze bağlı belde ve köylerde yaşamaktadır.

Bartın İlçeleri
Bartın’ın Safranbolu, Kurucaşile ve Ulus olmak üzere 3 ilçesi vardır.

Bartın’ın İklimi
Karadeniz Bölgesinin Batı Karadeniz bölümünde yer alan şehirde Karadeniz iklimi görülür.Dört mevsim yağış alan şehirde dağlar yeşil bir örtüye sahiptir. Yazları yağmurlu ve serin, kışları ise kar yağışlı ve soğuk geçer. Bitki örtüsü orman olan Karabük orman açısından oldukça zengindir.

Bartın’ın Geçim Kaynakları
Bartın da geçim kaynakları çeşitlenmiştir. Bunlar tarım, hayvancılık, sanayi, ticaret ve turizmdir. Çok verimli olan Bartın ovasında iklimin de elverişli olmasıyla yoğun tarım etkinlikleri yapılmaktadır. Mısır, arpa, buğday, fasulye, bakla, keten,keten, kenevir, ay çiçeği, fındık şehirde yetiştirilen tarım ürünlerinden bazılarıdır. Tarımın şehir için çok daha ön plana çıkmasını engelleyen ise tarım arazilerinin dağınık ve yer yer de engebeli oluşundan dolayı makineli tarımın uygulanamamasıdır. Hayvancılık alanında koyun ve sığır besiciliği yapılır. Ama daha çok kümes hayvancılığı gelişim göstermiştir. Orman varlığının bir hayli fazla olması orman ürünleri endüstrisinin gelişmesini sağlamıştır. Bartın’ın İlçelerinden Amasra da bünyesinde bulunan taşkömürü yatakları ve Turizm ile şehir ekonomisine destek olmaktadır

Bartın Gezilecek Yerleri
Ağlayan Ağaç, Amasra Çekiciler Çarşısı, Direkli Kaya, Görcüoluk Mağarası, Amasra Fatih Cami, Amasra Kalesi, Kuş Kayası Yol Anıtı, Göldere Şelalesi, Ulukaya Şelalesi, Uluyayla, İnkumu, Balamba Tabiat Parkı, Amasra Müzesi ve Küre Dağları Milli Parkı Bartın’da gezilecek yerlerden bazılarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.