Pazartesi , 28 Eylül 2020
Yeni Yazılar
Anasayfa » İller » Ardahan Merkez ve İlçeleri
ardahan

Ardahan Merkez ve İlçeleri

Ardahan hangi bölgemizde yer almaktadır? Ardahan’ın ilçeleri nelerdir? Ardahan iklimi nasıldır? Ardahan nüfusu kaçtır? Ardahan geçim kaynakları nelerdir? Ardahan’ın gezilecek yerleri nelerdir?

ARDAHAN
Ardahan; 5.156 kilometrekare yüzölçümüyle Doğu Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. Aradahan’ın il olması 27 Mayıs 1992’de gerçekleşmiştir. Ardahan’ın Kars ilinden ayrılmasıyla Çıldır, Damal, Göle, Hanak ve Posof ilçeleri de Ardahan’a bağlanmıştır. Ardahan da sınır şehirlerimizden biridir. Gürcistan ile sınırı olan Ardahan’ın Gürcistan’a açılan iki tane sınır kapısı bulunmaktadır. Bunlar Türkgözü ve Aktaş sınır kapılarıdır. 2017 Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Ardahan’ın nüfusu 97.096’dır. Bir önceki nüfus sayımına göre Ardahan nüfusu azalmıştır. Toplam nüfusun 50.317’sini erkekler, geri kalan 46.779’nu ise kadınlar oluşturmaktadır. Yine nüfusun 41.758’i il merkezi ve merkeze bağlı belde ve köylerde geri kalan 55.338’i ise ilçe merkezleri ve merkeze bağlı belde ve köylerde yaşamaktadır.

Ardahan İlçeleri
Ardahan’ın Çıldır, Göle, Damal, Hanak ve Posof olmak üzere 5 ilçesi vardır.

Ardahan’ün İklimi
Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan Ardahan da karasal iklim görülmektedir. Kışlar uzun, sert ve kar yağışlıdır, yazlar ise kısa ve serin geçmektedir. Ardahan’ın ilçelerinden Posof ise mikroklima iklim özelliği gösterir. Etrafı dağlarla çevrili olan ve çevresine göre alçakta kalan Posof’ta kışlar yumuşak ve yağışlı, yazlar ise kurak geçmektedir.

Ardahan’ün Geçim Kaynakları
Ardahan’ın başlıca geçim kaynakları tarım ve hayvancılıktır. Sanayi ve turizm gelişmemiştir. Şehrin sahip olduğu iklim tarımı da etkilemekte, daha çok akarsu çevrelerinde tarım yapılabilmektedir. Yetiştirilen ürünler arasında Buğday, Arpa ve Çavdar vardır. Hayvancılık ise şehre en büyük ekonomik katkıyı vermektedir. Kışın karlarla kaplı olan yüksek platolar yazın ise geniş mera ve çayırlarla kaplanmaktadır. Yöre insanları ve çevre şehirlerden gelen insanlar yazın hayvanlarını bu yaylalarda otlatmaktadır. En çok koyun ve sığır yetiştirilir. Yine bu yaylalarda yapılan arıcılık şehrin ekonomisine katkı sağlamaktadır. Burada üretilen çiçek balı ülke genelinde bilinir ve üst kalitededir.

Ardahan Gezilecek Yerleri
Ortakent ve Övündü mağaraları, Çıldır Gölü, Haşimoğlu Rasim Bey konağı, Taşköprü Kitabeleri, Şeytan ve Ardahan Kaleleri Ardahan’ın gezilecek yerlerinden bazılarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.